Gorąco Ci? To porozmawiajmy o globalnym ociepleniu. "Ono jest przy nas, dotyka nas codziennie"

REKLAMA
Panujące w tym roku upały doskonale pokazują, co niesie ludziom ocieplenie klimatu. - To wpływa na nasze zdrowie, na jakość naszego życia - mówił prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.
REKLAMA

Przez najbliższe dni temperatura w Polsce może osiągać 34 stopnie Celsjusza. Meteorolodzy ostrzegają nie tylko przed upałami, ale także przed gwałtownymi burzami. Lekarze apelują o ograniczenie przebywania na słońcu, picie dużej ilości wody.

REKLAMA

- Warto zdać sobie sprawę, że chyba żaden polski szpital nie ma klimatyzacji. Więc dziś ludzie, którzy najbardziej wymagają pomocy, muszą znosić ten upał. Dlatego, że państwo nie potrafi zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jak mówi mój znajomy lekarz: ci ludzie umierają z pragnienia, bo nie ma im kto podać wody, ale również umierają ze stresu cieplnego - mówił w TOK FM prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Naukowiec powołał się na informacje jednego z ekspertów, którzy współpracowali z Koalicją Klimatyczną, przygotowując raport dotyczący wpływu zmian klimatu na nasze zdrowie.

Zmiany klimatu. To dzieje się na naszych oczach

Ten rok powinien dać do myślenia wszystkim, którzy negują skutki globalnego ocieplenia. I nie chodzi wyłącznie o panujące w Polsce upały. Także w miejscach, które z definicji z upałami mało komu się kojarzą, zapanowały wyjątkowo wysokie temperatury.

Dotyczy to np. północnej Szwecji. W tym miesiącu w miejscowościach leżących blisko koła podbiegunowego zanotowano ponad 30 stopni Celsjusza. Tyle samo, co w słynącej z upałów Hiszpanii. Równie gorąco było na północy Finlandii i Norwegii.

REKLAMA

- To, co się wydarzyło w tym roku w Polsce czy Szwecji, pokazuje, że zmiany klimatu i skutki tych zmian, to nie jest odległa perspektywa. To jest przy nas, dotyka nas codziennie, wpływa na nasze zdrowie, życie, na jakość naszego życia - mówił prof. Karaczun w rozmowie z Pawłem Sulikiem. 

Zmiana klimatu. Politycy wiedzą swoje

Ekspert ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zwrócił też uwagę, że do zahamowania negatywnych skutków globalnego ocieplenia klimatu, potrzebne jest przestrzeganie zapisów Porozumienia Paryskiego do Konwencji Klimatycznej, zawartego w 2015 roku. - Chodzi o to, by wzrost średniej temperatury wynosił poniżej 2 stopni. Niestety politycy tego nie rozumieją - podsumował prof. Zbigniew Karaczun.

Przypomnijmy, że decyzją Donalda Trumpa z porozumienia w 2017 roku wycofały się Stany Zjednoczone. Kilka miesięcy później prezydent zasugerował, że USA mogłyby wrócić do przestrzegania dokumentu.

Gość TOK FM mówił, że badania opinii publicznej pokazują duże poparcie Polaków dla działań proekologicznych. Zupełnie inaczej na wyzwania stawiane przez zmiany klimatu patrzą polscy politycy.

REKLAMA

- Mamy polityków, którzy żyją w micie, że Polska musi spalać węgiel, musi nim palić w piecach "kopciuchach", musi narażać nasze dzieci na zanieczyszczone powietrze, bo.. bez tego węgla się nie da. Nie możemy tego mitu obalić od ponad 20 lat - podkreślił prof. Karaczun.

W czasie programu poruszonych zostało więcej wątków. Posłuchaj!

  • potrzebne nam są odnawialne źródła energii
  • coraz częściej brakuje nam wody

Musimy się przyzwyczaić do anomalii klimatycznych

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory