''Karierę w wojsku robi się ciężką pracą, na poligonach, a nie salonach. Koledzy powinni o tym pamiętać''

opr. dżek 2017-05-19, godz. 18:44
 • Gen. Waldemar Skrzypczak Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
 • Generał Waldemar należy do najpopularniejszych generałów w polskiej armii. Dowodził dywizją w Iraku, był dowódcą wojsk lądowych za czasów ministra Aleksandra Szczygły (PiS) i Bogdana Klicha (PO). Odszedł po konflikcie z tym ostatnim, oskarżając cywilów w MON o brak dbałości o polską armię. Wrócił do resortu jako wiceminister za czasów Tomasza Siemoniaka (zdymisjonowany w 2013 r. po zamieszaniu z korespondencją ws. zakupu przez Polskę dronów). W czasie procesu w sprawie Nangar Khel Skrzypczak stanął po stronie żołnierzy oskarżonych o ostrzelanie afgańskiej wioski. Argumentował, że był to wynik błędu, a nie celowej pacyfikacji BARTOSZ BOBKOWSKI
 • Generał Waldemar Skrzypczak. Jeden z najpopularniejszych generałów wśród żołnierzy, były dowódca wojsk lądowych został zwolniony 'przez telefon' z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Generał bronił godności munduru Fot. Wojciech Surdziel / Agencja gazeta
 • Gen. Waldemar Skrzypczak z prezydentem Lechem Kaczyńskim Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

- Jeśli ambicją moich młodszych kolegów jest praca w Warszawie, to się wstydzę za nich - mówi w ''DGP" gen. Waldemar Skrzypczak.

Z wojska od czasu przejęcia MON przez Antoniego Macierewicza odeszło wielu doświadczonych dowódców, którzy nie mogli się zgodzić na zmiany forsowane przez szefa resortu czy sposób traktowania żołnierzy. Czy są ludzie, którzy ich zastąpią? Minister obrony chce wymienić ich na nowych, po krótkich kursach. - Karierę w wojsku robi się ciężką pracą, na poligonach, a nie salonach i defiladach. Koledzy powinni pamiętać, że samo wypinanie piersi do odznaczeń, które politycy rozdają na prawo i lewo, nie dobrego dla wojska i dla Polski nie przyniesie - mówi w wywiadzie dla ''Dziennika Gazety Prawnej'' gen. Waldemar Skrzypczak, polski wojskowy, generał broni w stanie spoczynku, b. wiceminister obrony.

Jak zareagował na wypowiedź posła Pawła Kukiza, że odejście generałów to dobra rzecz, bo ''pękł szklany sufit'', co miałoby umożliwić awanse innym? - Przytkało mnie - mówi Skrzypczak w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. Jego zdaniem praca w Warszawie dla żołnierza wcale nie jest dobra, bo to praca urzędnika. - Jeśli ambicją moich młodszych kolegów jest praca w Warszawie, to się wstydzę za nich. Jeśli to są ambicje żołnierzy, to z całym szacunkiem, to nie jest to wojsko, tylko organizacja, która zajmuje się promowaniem wybitnych jednostek salonowych, a nie dowódców liniowych. (...) Każdego generała, który będzie opowiadał się przeciwko kolegom generałom, będę szykanował - zapowiada.

- To się nazywa solidarność zawodowa - oponowała Rigamonti. - Nie, to się nazywa uczciwość - odparł Waldemar Skrzypczak.

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu ''DGP"">>

Podziel się: Facebook

Komentarze (24)

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 13

  Kukiz ostatnio lansował się na survivalu.To wie więcej na temat armii niż tam jacyś generałowie..Tak samo Bartuś.Też chciał modernizować wojsko wprowadzając nowe zasady salutu i propagując modę na parasole..

 • milorex10

  Oceniono 20 razy 8

  Prawdziwy Polski żołnierz to taki, który wierzy w zamach smoleński, wierzy w Prezesa PiS i jego prawą rękę Pana Macierewicza. Kto nie wierzy w zamach smoleński idzie w odstawkę, jako "dywersant" i "V kolumna". i nie zazna frykasów w wojsku, administracji publicznej, ani w spółkach państwowych. Liczy się tylko wiara w zamach. Kto ty jesteś?. Polak mały, ciemny głupi -oszalały. Z PiS-u jestem oczywista, jestem przecież jak ta glista.

 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 8

  "to nie jest to wojsko, tylko organizacja, która zajmuje się promowaniem wybitnych jednostek salonowych, a nie dowódców liniowych."- bo też salonowcy nam wystarczą. Apel smoleński odczytają, przemaszerują przed Antonim, salutować potrafią, przyklęk wyćwiczony, na mszy potrafią sie zachować. Najwyraźniej tej władzy tyle wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX