"Pytanie do Sądu Najwyższego ws. wyboru prezes TK może wstrząsnąć fundamentami prawa w Polsce"

REKLAMA
- Obserwujemy dramatyczne naciski prokuratury na prace sądów. Uruchamia się sędziom postępowania karne po to, żeby wywrzeć wpływ na to, jak mają procedować, jak mają orzekać - mówił w Radiu TOK FM sędzia Waldemar Żurek. Rzecznik KRS dodał, że w tym konflikcie kluczowe dla pracy sądów może okazać się stanowisko Sądu Najwyższego, który ma odpowiedzieć na ważne pytanie o TK.
REKLAMA

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, który był dziś gościem w Poranku Radia TOK FM, przyznał, że oprócz zapowiadanych zmian w KRS, do których dąży minister Ziobro, Rade niepokoją działania prokuratury.   

REKLAMA

- Już dzisiaj obserwujemy konkretne sprawy, w których nacisk prokuratury jest dramatyczny. W tej sprawie Rada wydała nawet specjalną uchwałę, tj. Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 lutego 2017 r. w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury.

Jak przykład nacisków śledczych na sędziów, Żurek podał sprawę procesu ws. śmierci ojca Zbigniewa Ziobry.

Naciski śledczych podczas procesu ws. śmierci ojca Ziobry 

- To dramat rodziny Ziobrów, śmierć ojca ministra, ale tam działania prokuratory przekraczają dopuszczalne granice. Zamiast stosować procedury prokuratura wybiera wpływ na sędziego. Uruchamia się wobec niego postępowanie karne w trakcie prowadzenia procesu, tuż przed wydaniem wyroku. Chcą zablokować wydanie wyroku, czy zmienić tok sprawy? Nie wiem. Informację (o wszczęciu postępowania - red.)  wysyła się faksem.  Jest tak robione, że nie wiadomo, czy jest to przeciwko sędziemu czy tylko w sprawie. Do postawienia zarzutów sędziemu potrzeba uchylenia immunitetu, tego immunitetu się nie uchyla... Dodatkowo stawia się zarzuty biegłym, którzy w tej sprawie wydawali opinie, a z drugiej strony stawia się zarzuty sędziemu za to, że biegli mieli wprowadzić go w błąd. Jest tu jakiś absurd - ocenił rzecznik KRS. 

30 tomów akt do przeczytania w 24 godziny

Jako kolejny przykład nacisków śledczych na sądy Waldemar Żurek przypomniał głośna ostatnio sprawę z Warszawy, gdzie sędzia nie zastosował aresztu wobec podejrzanego o oszustwa metodą "na wnuczka".

REKLAMA

- Można się zastanawiać, czy sędzia dobrze zrobił, że nie zastosował aresztu w sprawie tego pana. Ale spójrzmy na to z innej strony. Sędzia dostaje z prokuratury 30 tomów akt, każdy po 200 stron. Na ich przeczytanie ma 24 godziny, a oprócz tego ma dwie inne sprawy. Prokuratura przywozi mu te wszystkie akta i sędzia musi je przeczytać, by móc w sposób racjonalny zastosować areszt. To nawet fizycznie nie jest możliwe. A później państwo polskie wypłaca odszkodowania (za niesłuszny areszt - red.). My dzisiaj chcemy się przesunąć w kierunku średniowiecza i każdego wrzucać do lochu, bo tak jest bezpiecznie - mówił Waldemar Żurek w Poranku Radia TOK FM.  

Niestety, jak zwrócił uwagę sędzia, nie ma już w Polsce sprawnego Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby w oparciu o konstytucję, dać jasną wykładnię, tego co wolno prokuraturze.

Odpowiedź z SN może być wstrząsem 

- Dzisiaj przepisy konstytucji są dramatycznie łamane. KRS zaskarżyła kilka takich głównych zagadnień, ale mamy niewydolny Trybunał Konstytucyjny i tu jest pewien problem. Być może ten problem zostanie jakoś rozstrzygnięty przez Sąd Najwyższy, bo pojawiło się pytanie prawne Sądu Apelacyjnego z Warszawy. W jednej ze spraw SA pyta SN, czy w przypadku wyboru prezesa TK nie doszło do złamania przepisów. Chodzi o to, żeby dać sądom powszechnym odpowiedź na pytanie, czy mogą badać działania Trybunału. My musimy wiedzieć, zadając jakieś pytanie do TK, czy jego skład jest prawidłowy - wyjaśnił rzecznik KRS.

Pytany, o to do czego może doprowadzić wykładnia SN, sędzia Waldemar Żurek odpowiedział: 

REKLAMA
Jeżeli Sąd Najwyższy uznałby, że doszło do nieprawidłowości, to tak naprawdę możemy wzruszać funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, działania prezes TK i konkretnych orzeczeń z udziałem osób dopuszczonych w sposób bezprawny do orzekania. To może wstrząsnąć fundamentami prawa w Polsce

Zobacz też: Sąd Najwyższy zbada kwestię wyboru Przyłębskiej na prezesa TK

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory