O tych zmianach nie jest głośno, a oddają pełną kontrolę nad wyborami w ręce PiS

oko 2017-12-07, godz. 09:08
 • Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz zdominowała nocne obrady (z wtorku na środę) sejmowej komisji sprawiedliwości. Atakowała opozycję i obecnych na sali gości, szczególnie sędziego Waldemara Żurka, rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa MARIUSZ GRZELAK

Wczoraj w nocy przed Komisją Sprawiedliwości PiS bardzo sprawnie przeprowadził ustawy o SN i KRS. Posłowie w pewnym momencie, nie wiedzieli już, którą poprawką głosują. Chaos i bałagan były w tej sytuacji sprzymierzeńcem PiS.

O wczorajszym głosowaniu rozmawiał w Poranku TOK FM u Doroty Warakomskiej Michał Wawrykiewicz, adwokat  z Wolnych Sądów.

 - Ogarnia mnie przerażenie, kiedy myślę do jakiego momentu doszliśmy w historii. To krytyczna, progowa sytuacja, która może mieć wpływ na następne dziesiątki lat. Wolne sądy to ostatni bezpiecznik ochrony i wolności praw obywatelskich.

 - Ale co to znaczy dla obywateli, konkretnie? - dopytywała prowadząca.

Wawrykiewicz tłumaczył, że kluczową zmianą jest sposób wybierania sędziów do KRS. A oni z kolei wybierają sędziów sądów powszechnych.

 - W tym momencie w Polsce ma miejsce około 1000 procesów w sprawach politycznych. Jakie będą te wyroki, jeśli sądy będą polityczne?

Adwokat zwrócił uwagę na jeszcze jedną zmianę, która niesie wielkie niebezpieczeństwo dla przeprowadzenia wolnych wyborów. Ustawa wprowadza izby: Dyscyplinarną i Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zasiądą w nich sędziowie wybrani przez polityków. Dwie ostatnie będą zatwierdzać m.in. ważność wyborów, przyznawać koncesję, rozpatrywać skargę nadzwyczajną.

- Przyszłe wybory mogą nie być wolnymi wyborami. Jeśli do tego wszystkiego PKW także będzie politycznie kontrolowana. Liczyć głosy będzie partia rządząca, zatwierdzać wybory będzie partia rządząca - tłumaczył Wawrykiewicz.

Gość Poranka zaznaczył jednak, że reforma sądownictwa jest potrzebna, m.in. po to, by można się było lepiej komunikować z sądami, usprawnić pracę.

- Prezydent wetując w lipcu obydwie ustawy, obiecał konsultacje, których nie było. A jeśli były, to ja nie wiem, kto w nich brał udział. Wszelkie prośby o konsultacje były odrzucane, wszelkie prośby o dostęp do informacji publicznej były blokowane - dodał.

Adwokat odniósł się do wczorajszego nocnego głosowania.

 - Procedura przed Komisja Sprawiedliwości urąga wszelkim standardom - stwierdził Wawrykiewicz.

Całej rozmowy posłuchasz tu:

Podziel się: Facebook

Komentarze (59)

 • adamofsky

  Oceniono 20 razy 14

  A to wszystko odbywa się ku uciesze znacznej liczby wyborców. Widać jako naród nie dorośliśmy i nie zasługujemy na demokrację.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Czy Krystyna Wszystkożerna na tym zdjęciu oddaje cześć Hitlerowi? Czy Jarosławowi? Czy też to wszystko jedno ...

 • king1932

  Oceniono 12 razy 10

  Dyktatura staje się faktem. Towarzysz Piotrowicz czuje się jak za dawnych czasów. Tylko pałowania i aresztów dla Polaków jeszcze nie wprowadzono. Ale poczekamy i będziemy mieli komplet działań KC PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX