W zderzeniu gwiazd powstało "30 globów ziemskich ze złota". Początek nowej ery w astronomii

Dwie gwiazdy neutronowe zderzyły się w odległości ok. 100 mln lat świetlnych od nas (czyli stosunkowo niedaleko). To, co wynikło z tej kolizji zapoczątkowało nową erę w astronomii - ogłosili naukowcy. 

Co tak niezwykłego zaobserwowali naukowcy? Po raz pierwszy zarejestrowali fale grawitacyjne i (około 2 sek. później) światło w formie błysku gamma. Pochodziły z jednego źródła: zderzenia 2 gwiazd neutronowych. W kolizji powstały też pierwiastki: złoto, platyna, ołów, które rozproszyły się po wszechświecie.

Na poniższym filmiku od NASA w prosty sposób pokazano, jak to wyglądało:

Nowa era w astronomii

Naukowcy mówią o początku nowej ery w astronomii. Czemu? Odkrycie pozwoli im np. wytłumaczyć, jak powstały i rozprzestrzeniały się ciężkie pierwiastki we wszechświecie. Co jeszcze?

- Zdolność do badania tego samego zdarzenia zarówno za pomocą fal grawitacyjnych, jak i światła jest w astronomii prawdziwą rewolucją - powiedział Tony Piro z zespołu badawczego. 

Polacy też brali udział w obserwacjach, w których uczestniczyło aż 70 obserwatoriów na świecie, a teraz badają skutki kolizji gwiazd.

- Wyszło nam, że w tej kolizji utworzyła się ogromna ilość złota odpowiadająca masie 30 planet takich jak Ziemia! Proszę sobie tylko wyobrazić: 30 globów ziemskich z czystego złota - zachwycał się z kolei prof. Krzysztof Belczyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

 

Co to się gwiazdy neutronowe?

Gwiazdy neutronowe to pozostałości supernowych. Są niewielkie, ale ich masa może być większa od masy naszego słońca. W zderzeniu wytworzyły więcej energii niż słońce przez cały czas swojego istnienia, i to w ułamku sekundy.

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.