Andrzej Duda przedstawił ustawy dot. sądownictwa. Jest też projekt zmian w konstytucji

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w poniedziałek w samo południe długo oczekiwane projekty ustaw swojego autorstwa ws. Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Zaproponował także zmiany w konstytucji.

Prezydencka ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada, że członkowie KRS byliby wybierani w Sejmie większością 3/5 głosów. - Chodzi o to, żeby to nie był wybór jednopartyjny. Powinni być wybierani większością ponadpartyjną. Podtrzymuję to rozwiązanie - mówił dziś prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że potrzebny jest mechanizm zabezpieczający. - Jeżeli okazałoby się, że parlament nie będzie w stanie wybrać sędziów, KRS nie mogłaby pracować. W przypadku gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów kandydatów do KRS, to wówczas tego wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent - dodał.

Prezydent proponuje zmiany w konstytucji. Czytaj RELACJĘ NA ŻYWO>>>

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że przygotował projekt zmian konstytucji, który ma umożliwić prezydentowi wybór sędziów KRS. - Ponieważ konstytucja przewiduje, że zmiana może nastąpić wyłącznie większością 2/3 głosów w Sejmie, to zapraszam przedstawicieli klubów parlamentarnych o godz. 16 na konsultacje w tej sprawie - powiedział Duda.

Skarga w Sądzie Najwyższym

Natomiast projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawiony przez prezydenta zakłada wprowadzenie skargi nadzwyczajnej, od każdego prawomocnego orzeczenia, wydanego zarówno przez sąd rejonowy, okręgowy, jak i Sąd Najwyższy.

- Jeśli ktoś będzie czuł się pokrzywdzony, będzie mógł wnieść skargę. To zmiana prospołeczna. Dziwię się, że w zawetowanym przeze mnie projekcie to rozwiązanie się nie znalazło - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że wprowadzenie skargi proponował kilka lat temu Janusz Wojciechowski. Powstanie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W Sądzie Najwyższym ma powstać również Izba Dyscyplinarna.

W sprawach dyscyplinarnych i skarg nadzwyczajnych będą uczestniczyć ławnicy, przedstawiciele społeczeństwa. Decyzję o wyborze ławników podejmowałby Senat.

- Zmianie ulega sposób przenoszenia w stan spoczynku sędziów SN. Proponuję takie rozwiązanie, by w 65. roku życia przechodzili w stan spoczynku. Prezydent zdecyduje o tym, czy sędzia będzie mógł dłużej orzekać - powiedział prezydent Duda.

Prezydenckie weta

Dwa miesiące temu Andrzej Duda zawetował dwie ustawy PiS dotyczące Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej przez kilka dni tysiące Polaków w całym kraju protestowało przeciwko sądowej rewolucji PiS. Prezydent podpisał za to ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Swoje weto prezydent uzasadniał wówczas m.in. obawą przed zagrożeniem dla niezależności SN. Podkreślał również, że polskiej tradycji prawnej nie są też znane tak duże uprawnienia dla prokuratora generalnego, jakie proponował PiS.

Prezydent zobowiązał się jednocześnie do tego, że przedstawi w ciągu dwóch miesięcy swoje własne projekty. Pod koniec prac nad nimi Andrzej Duda spotkał się za zamkniętymi drzwiami z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych oraz - dwukrotnie - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Zobacz też: Prawicowe media - propozycje prezydenta są nie do przyjęcia dla PiS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.