Prokuratura wierzy Straży Granicznej. Umorzyła postępowanie ws. szamotaniny z Czeczenami

REKLAMA
Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy kilka miesięcy temu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej użyli siły wobec trzech Czeczenów, nie odpowiedzą za przekroczenie uprawnień. Jak ustaliło TOK FM, prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie.
REKLAMA

Do zajścia w ośrodku doszło w kwietniu. W nocy Straż Graniczna wyprowadzała do deportacji matkę z dwójką małych dzieci. Kobieta krzyczała – zaniepokojeni Czeczeni tłumaczyli potem, że chcieli wyjść na korytarz, by zobaczyć co się stało i jej pomóc. Tyle, że drzwi ich pokoju – ku ich zaskoczeniu – były zamknięte.

REKLAMA

Umar, ojciec rodziny: Poszliśmy do swoich pokoi i położyliśmy się spać. Około 3 w nocy obudziło nas uderzanie w nasze drzwi. Obudziłem się i ze strachu bardzo szybko wstałem z łóżka. Słyszałem krzyk, pisk kobiety. Nie wiedziałem, co się dzieje, chciałem otworzyć drzwi, ale były zamknięte. Córka krzyczała, żona też. Bałem się, że może ktoś kogoś chce zabić, że komuś trzeba pomóc, a wcześniej był przypadek, że na terenie ośrodka jedna osoba miała zawał i potrzebowała pomocy. Dlatego też zaczęliśmy mocno uderzać w nasze drzwi, by ktoś je otworzył.

Pogranicznicy wkroczyli do ich pokoju, użyli m.in. gazu i kajdanek.

Umar: Przestraszyłem się, bo ludzie byli w maskach, kaskach, kamizelkach kuloodpornych. Byłem w szoku tym bardziej, że widziałem taki obraz nie po raz pierwszy – między innymi ze względu na to uciekłem z rodziną z kraju pochodzenia i ubiegam się o status uchodźcy.

Po zajściu w ośrodku Straż Graniczna wydała oficjalny komunikat, że to Czeczeni napadli na funkcjonariuszy. Prokuratura wszczęła śledztwo i uznała, że rzeczywiście doszło do przestępstwa. Sprawa zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia – proces rusza 2 października.

REKLAMA

RPO: tu jest wiele wątpliwości

Tyle, że od początku przedstawiciele organizacji pozarządowej pomagającej cudzoziemcom, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich, który widział nagrania z monitoringu z ośrodka twierdził, że ma wątpliwości dotyczące zachowania nie tyle cudzoziemców, co samych funkcjonariuszy.

Umar: Wyciągnęli mnie z pokoju i rzucili na podłogę. Podobnie było z synami. Leżąc na podłodze krzyczałem, że nie chcę stawiać oporu, nic nie będę robił. Złożyłem ręce z tyłu, mówiłem, aby mnie skuli. Szkoda, że monitoring nie nagrywał dźwięku i tego nie słychać. Miałem przeświadczenie i czułem, że funkcjonariusz specjalnie dodatkowo wykręca mi ręce, by sprawić ból. Gdy leżałem, już w kajdankach, położono na mojej głowie kolano i uderzano mnie. Miałem problemy z oddychaniem.

Jeden z funkcjonariuszy, jak wynika ze stanowiska RPO, miał stanąć całym ciężarem ciała na bosej stopie leżącego na ziemi mężczyzny. Była też wątpliwość RPO dotycząca  paralizatorów. Nie zostały użyte, ale pogranicznicy przez cały czas trzymali tę broń w gotowości, wymierzoną w cudzoziemców.

To jednak nie przekonało prokuratury. Przyznała co prawda, że jeden z pograniczników rzeczywiście stanął na nodze cudzoziemca, ale… prokuratura uznała, że nie mógł inaczej, bo trzymał w ręku paralizator.

REKLAMA

Śledztwo zostało umorzone, bo jak poinformowała nas prokurator Mariola Sidorowska z Białej Podlaskiej, uznano, że działania Straży Granicznej nie zawierają znamion czynów zabronionych.  Adwokat Czeczenów już złożył zażalenie na decyzję śledczych o umorzeniu postępowania. Sprawa jest też monitorowana przez prawników z biura RPO.

"Będzie trochę hamletyzowania Gowina. Może PiS trochę zmieni reformę"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory