Rusza rzeź dzików. 7382 muszą zginąć z woli Szyszki. Będą strzelać nawet do samic w ciąży

Najwięcej, bo aż - 1 596 dzików - zginie w Drawieńskim Parku Narodowym. W Kampinosie do odstrzału jest ich ponad tysiąc. Minister środowiska podpisał specjalne rozporządzenie w tej sprawie.

Zgodnie z nowymi przepisami, dziki mają być zabite w większości parków narodowych. Zniesiono również ograniczenia dotyczące polowań. Oznacza to, że strzelać można przez cały rok, również do samic w ciąży. 

Do tej pory tu nie strzelano

Dzisiaj minister środowiska Jan Szyszko podpisał rozporządzenie dotyczące 11 parków narodowych. - Odstrzały mają zostać wykonane także w tych parkach, w których obowiązywał dotąd zupełny brak polowań na jakiekolwiek zwierzęta - alarmuje Klub Przyrodników, organizacja działająca od 1989 roku na rzecz ochrony przyrody w Polsce. 

Polowania rozpoczną się, więc w parku Bieszczadzkim, Tatrzańskim, Słowińskim i Świętokrzyskim. 

Odstrzał nakazano również w parkach zakładających nieingerencję w populację dzika (Magurski, Gorczański, Babiogórski, Bory Tucholskie, Gór Stołowych) oraz w parkach, w których opracowania eksperckie wskazywały, że dzików nie należy redukować (Drawieński, Ujście Warty).

Zdaniem Klubu Przyrodników zarządzenia wydano mimo tego, że wcześniej jego projekty zaopiniowała rada naukowa parków. 

7382 dziki do odstrzału

Parki narodowe zostały zobligowane do odstrzelenia ponad 7 tys. dzików (jak pisze OKO.press, dokładnie 7382). Mają na to czas do listopada. Najwięcej, bo aż - 1 596 dzików - zginie w Drawieńskim Parku Narodowym (docelowa populacja tego gatunku ma liczyć 60 osobników). W Kampinosie do odstrzału jest - 1 113, a Wielkopolskim Parku Narodowym - 918 dzików. W Pienińskim Parku Narodowym mają żyć nie więcej niż cztery dziki, a w Babiogórskim - trzy.  

- Ustalanie takich limitów w parkach narodowych jest niepoważne. To nie place zabaw pod blokami, a najdziksze tereny naszego kraju - komentuje dla OKO.press Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. I dodaje, że „W parkach narodowych nie ma takiej sytuacji, że dzików jest za dużo". 

Minister Szyszko tłumaczy: to walka z chorobą

Ministerstwo Środowiska chce, aby „zredukowano” zagęszczenia dzików w poszczególnych parkach, do poziomu nie większego niż 1 szt./1000 ha na wschód od Wisły (w tym w parkach karpackich), a 5 szt./1000 ha na zachód od Wisły.

Rzeź dzików ministerstwo uzasadnia zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF, zakaźnej choroby wirusowej trzody chlewnej). Dla ludzi zupełnie niegroźnej. - Przypadki ASF odnotowano dotychczas tylko na wschodzie kraju - wyjaśniają ekolodzy z Klubu Przyrodników, zaznaczając, że odstrzału w parkach narodowych nie nakazują służby weterynaryjne. 

Jest to inicjatywa Ministerstwa Środowiska, które chce, by wystrzelanie dzików zrealizować jako „ochronę przyrody” (na koszt parków narodowych), a nie jako nadzwyczajne działanie zoosanitarne (z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt, w ramach kosztów zwalczania epizoocji)

- dodają. 

Apel do ministerstwa 

Tymczasem w sieci pojawiła się petycja w sprawie wstrzymania odstrzału. - W wielu rejonach, gdzie odstrzał ma się odbyć, nie było stwierdzonych przypadków zagrożenie afrykańskim pomorem świń - czytamy w apelu

W petycji zaznaczono również, że w takich parkach, jak Bieszczadzki Park Narodowy dzików i tak jest mało, a ich liczebność skutecznie regulują duże drapieżniki i trudne warunki, w jakich żyją. 

Dokarmiasz ptaki chlebem? Nie rób tego. Możesz im tylko zaszkodzić

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.