Trump chce wysłać wojsko do Wenezueli? 'Opcja militarna nie jest wykluczona'

dafa, IAR 2017-08-12, godz. 09:56
 • Venezuela Political Crisis Ariana Cubillos (AP Photo/Ariana Cubillos)
 • Gwardia Narodowa otoczyła Prokuraturę Generalną Wenezueli Ariana Cubillos (AP Photo/Ariana Cubillos)
 • Protest w Wenezueli Fot. Ariana Cubillos / AP

Ludzie tam cierpią i umierają. Mamy wiele możliwości, wśród nich ewentualną opcję militarną, jeśli będzie to konieczne - powiedział Donald Trump pytany o reakcję USA na kryzys polityczny w Wenezueli.

W Wenezueli od wielu miesięcy trwa konflikt między socjalistycznym prezydentem Nicolasem Maduro, a opozycją. Od początku kwietnia w starciach ulicznych zginęło około 130 osób. Podłożem jest wyjątkowo zła sytuacja gospodarcza w kraju.
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro za najwyższą krajową władzę uznaje zdominowane przez swoją partię socjalistyczną Zgromadzenie Narodowe. Ma ono przygotować nową konstytucję, określić obowiązki najważniejszych instytucji w państwie i umożliwić prezydentowi rządzenie za pomocą dekretów. Powołaniu tego ciała sprzeciwiała się opozycja. Ta z kolei ma większość w parlamencie, którego Maduro nie uznaje. 

Stany Zjednoczone uważnie obserwują rozwój sytuacji w tym kraju. Wenezuela jest trzecim pod względem wielkości dostawcą ropy do USA. Kilka dni temu Amerykanie nałożyli sankcje gospodarcze, Maduro inni politycy z jego otoczenia mają zakaz robienia interesów z Amerykanami. Teraz amerykański prezydent zagroził głębszą ingerencją. - Ludzie tam cierpią i umierają. Mamy wiele możliwości w sprawie Wenezueli, wśród nich ewentualną opcję militarną, jeśli będzie to konieczne - powiedział dziennikarzom amerykański prezydent.

Pentagon zastrzegł, że nie otrzymał dotąd z Białego Domu żadnych rozkazów, dotyczących Wenezueli.

Podziel się: Facebook

Komentarze (5)

 • prawdziwek89

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykańskim bandziorom pachnie wenezuelska ropa - jak w Iraku i tyle w tym temacie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny przyklad jak latwo globalizacja jest w stanie rozchwiac kazda gospodarka kazdego panstwa. Sprawy ida lawinowo gdy 75% produkcji energii ulokowane jest w jednej gignatycznej zaporze wodnej, a ceny glownego surowca eksportowego spadaja w przeciagu roku o 60%. Losy ludzkosci w przypadku wymarcia calej populacji pszczol to maksymalnie piec lat istnienia, ani kolektywna gospodarka ani liberalna nie jest bezradna w obliczu wyczerpania sie zasobow. Czytam rozne proste analizy w rodzaju iz interwencjonizm panstwowy spowodowal susze etc. i wszyscy ci simplifikatorzy zapominaja iz Chavez byl owocem trzyletniej wesolej tworczosci BS i MFW aplikujacym Wenezuelczykom ortodoksje neoliberalna.

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Jankesi mają mandat ONZ, aby ingerować

  w wewnętrzne sprawy innych państw ?

  O ile wiem, to nie!

  Jankesi, to samozwańczy światowy żandarm !!!!!!!!

  11.09. niczego ich nie nauczyło...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX