Prezydent Duda przemówił: będzie veto. To jednak nie koniec protestów

Prezydent ogłosił, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, ale protest będzie kontynuowany. Organizatorzy wydarzenia "3x Veto" chcą takiej samej decyzji ws. sądów powszechnych.

"3 x VETO - Pod Pałacem Prezydenckim bez partyjnych liderów" - pod takim hasłem spotkają się dzisiaj protestujący na Krakowskim Przedmieściu. Organizatorzy wydarzenia apelują, aby prezydent zawetował trzy ustawy - o KRS, Sądzie Najwyższym, oraz Sądach Powszechnych.

W poniedziałek rano Andrzej Duda zadecydował, że nie podpisze ustawy o KRS oraz SN, jednak rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że prezydent podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Z tego powodu organizatorzy zadecydowali o kontynuacji protestu. 

Bezpartyjni 

Co odróżnia ten protest od innych? Przede wszystkim bezpartyjność i kultura. 

Ostatnie dni pokazały, że oddolne ruchy obywateli, którzy chcą dialogu i sprzeciwiają się rzeczywistości w sposób pokojowy, ale bardzo wyraźny, potrafią być skuteczniejsze niż agresywne działanie opozycji i na pewno będziemy to zaznaczać

- tłumaczył w rozmowie z Wirtualną Polską Bartosz Mindewicz, organizator. - My chcemy dialogu i to jest to, co nas odróżnia od innych. - Spotykamy się pod domem prezydenta, żeby z nim rozmawiać - dodaje.

Andrzej Duda otrzymał oficjalne zaproszenie do wystąpienia przed protestującymi. Jak podkreśla Mindewicz, organizatorzy nie tylko chcą prezydentowi podziękować za dotychczasowe veta, ale też podkreślić jak ważne jest to trzecie. 

Kulturalni

Na proteście pojawi się wielu znanych muzyków, aktorów i celebrytów, takich jak Krystyna Janda czy Szymon Hołownia. Bartosz Mindlewicz wyjaśnia, że do pojawienia się przekonał ich właśnie fakt, że protest nie jest związany z żadną partią polityczną, oraz zasady zachowania kultury podczas protestu - bez gróźb i wyzwisk. 

Poza Warszawą, protesty odbędą się w wielu innych miastach:

Białystok
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Skłodowskiej-Curie 1)

Bielsko-Biała
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Cieszyńska 10)

Bydgoszcz
Godz. 21 pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego

Gdańsk
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Nowe Ogrody 30/34)

Gdynia
Godz. 21. Sąd rejonowy (pl. Konstytucji 5)

Gorzów Wielkopolski
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Mieszka I)

Katowice
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Francuska 38)

Koszalin
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Waryńskiego 7)

Łódź
Godz. 21. Plac Dąbrowskiego

Olsztyn
Godz. 21. Sąd rejonowy (ul. Dąbrowszczaków 44)

Opole
Godz. 21. Sąd okręgowy (pl. Daszyńskiego 1)

Poznań
Godz. 21. Park Kasprowicza przy Arenie

Radom
Godz. 21. Sąd okręgowy (ul. Piłsudskiego 10)

Rzeszów
Godz. 21. Sąd okręgowy (Zamek)

Wszystkie protesty na Podkarpaciu >>>

Szczecin
Godz. 21. Plac "Solidarności"

Warszawa
Godz. 10.30. Pałac Prezydencki. "Najważniejsza kobieta w Polsce nie jest sama" - Protest Kobiet wspiera prof. Małgorzatę Gersdorf przed spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą

Godz. 11. Wolne Sądy pod Pałacem Prezydenckim

Godz. 18. 3 x weto przed Pałacem Prezydenckim (bez partyjnych liderów)

Wrocław
Godz. 21. Sąd rejonowy (ul. Podwale 30), potem przemarsz na Rynek

Zielona Góra
Godz. 21. Sąd okręgowy (pl. Słowiański 2)

Żory

Godz. 21. Sąd Rejonowy w Żorach, al. Jana Pawła II 15

Skok PiS-u na Sąd Najwyższy

W ubiegłą środę wieczorem PiS złożył projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm (obecnie robią to środowiska sędziowskie). Projekt zakłada też, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

Ustawę przegłosował Sejm, potem przyjął ją bez poprawek Senat. Do wejścia w życie wystarczył teraz tylko podpis prezydenta.

Projekt został skrytykowany przez środowiska prawnicze i UE. Głos zaniepokojenia wyraził także Departament Stanu USA.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.