Kto ma szanse obalić PiS? Tusk słabo, ale w tym sondażu jedna osoba może was zaskoczyć

lulu 2017-07-17, godz. 06:48
 • Donald Tusk Efrem Lukatsky (AP Photo/Efrem Lukatsky)
 • Jerzy Owsiak Fot. Andrzej Michalik / Agencja Gazeta
 • Robert Biedroń Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
 • Władysław Frasyniuk MIECZYSŁAW MICHALAK
 • Lech Wałęsa Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Gazeta

Kto zasługuje na miano lidera opozycji i mógłby odsunąć PiS od władzy? Większość nie widzi takiej osoby. To wynik świeżego sondażu dla "Wprost". Część badanych wskazała jednak swoje typy. I tu czeka nas pewne zaskoczenie.

Po przeczytaniu wyników tego sondażu trudno nie odnieść wrażenia, że opozycja przeżywa kryzys. Aż 52 proc. ankietowanych na zlecenie "Wprost" twierdzi, że nie ma w kraju osoby, która zasługiwałaby na miano lidera opozycji i ma szanse odsunąć PiS od władzy. 

A co sądzą pozostali? Najwięcej osób nowego lidera opozycji widzi w nieobecnym od lat w polskiej polityce Donaldzie Tusku - pisze "Wprost". Ale jak na lidera ma on słabe notowania. W Tusku nadzieję na obalenie PiS zobaczyło tylko 13,7 proc. badanych, co może zaskakiwać - kiedy przyjechał niedawno do Warszawy na przesłuchanie w prokuraturze, witały go tłumy.

Drugie miejsce na podium - osoba spoza polityki

Dalej - pewne zaskoczenie. Wśród osób związanych z polityką znalazł się szef WOŚP, Jurek Owsiak. To niespodzianka dlatego, że jest mu co prawda z PiS nie po drodze, ale na polskiej scenie politycznej się nie udziela. Przyszłego lidera widzi w nim 9 proc.

Ostatnie miejsce na podium (z 6,9 proc.) przypadło bardzo aktywnemu, ale w polityce lokalnej, prezydentowi Słupska Robertowi Biedroniowi. Jest on wielkim krytykiem PiS-u. 

Widać więc, że prowadzący w sondażu mają skromne poparcie, ale i tak znaleźli się daleko przed Frasyniukiem (3,9 proc.) Schetyną (3,3 proc.) czy Wałęsą (1,7 proc.).

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1053 osób w dniach 7-10 lipca.

Rok dobrej zmiany widziany oczami publicystów, politologów, działaczek feministycznych, ekonomistów i dyplomatów. Ebook jest dostępny w publio.pl >>

Podziel się: Facebook

Komentarze (12)

 • jezierskiadam

  Oceniono 9 razy 5

  Najważniejszy jest program
  Szansę na likwidację Kaczyńskiego ma jedynie partia antyreligijna.
  Program:
  1) Usunięcie religii ze szkół i przedszkoli.
  2) Zerwanie konkordatu.
  Tyle wystarczy do wygrania wyborów w 2019 roku.

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy 1

  Neoliberalne zombie wypluwa z siebie produkt informacyjny, który lokuje jego autorów w równoległej rzeczywistość. Prawda wygląda następująco. W legalny sposób PIS od władzy nie odsuniecie, ponieważ będzie wygrywał kolejne wybory. Medialna histeria nie pomoże, a przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Pomyliliście warszafkę z Polską i dlatego idą po was faszyści.

 • do100jnik

  Oceniono 5 razy 1

  opozycja, jeśli chce mieć szanse na wygranie z pis musi mieć dwa podstawowe elementy - wodza i program, o programie nie wspomnę, bo sama opozycja mówi, że go nie ma, ale będzie miała, tak też mówi, to samo można powiedzieć o wodzu, ale tu jest gorzej, bo nawet nie mówi, że go będzie miała
  opozycja sama siebie załatwiła, gdy po przegranych wyborach zaczęła od wyboru schetyny i wyrzucania niewygodnych dla schetyny, a dalej to co pozostało może tylko wleźć na drzewo razem z resztą tzw. opozycji parlamentarnej
  tu potrzeba wodza z charyzmą a wódz schetyna ma charyzmę porównywalną z kijem od mopa
  frasyniuk po demonstracji 10 lipca wykorzystał towarzyszaćy mu tłum do odprowadzenia go na kolację do Victorii, jakby nie wiedział, że wodzowi, w szczególności przyszłemu, nie wolno olać sprzymierzonych z nim ludzi, drugi raz to juz oni go oleją
  o KODzie nawet nie chce mi się wspominać, jedyny, który mógł coś zrobić (kijowski) okazał się osobą niegodną
  Obywatele RP to też nie chce mi się wspominać, bo po co

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX