Zandberg z felietonami w 'Super Expressie'. Nam opowiedział, czemu się na to zdecydował

Jacek Gądek 2017-06-19, godz. 12:38
 • BARTOSZ BAŃKA
 • Adrian Zandberg DAWID ŻUCHOWICZ
 • Adrian Zandberg (fot. Sławomir Kamiński/AG) Adrian Zandberg (fot. Sławomir Kamiński/AG)
 • Adrian Zandberg (Partia Razem) Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta / j9)8BIM
 • Adrian Zandberg Fot. Albert Zawada

- Red. Sławomirowi Jastrzębowskiemu wiele razy nie spodoba się to, co przeczyta na łamach własnej gazety - mówi Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem, który zaczyna pisać felietony w "Super Expressie". I musi się mierzyć z krytyką z tego powodu.

Ma pan satysfakcję, że udało się panu wygryźć Leszka Millera z łamów "Super Expressu"?

Adrian Zandberg: - O tym, że pan Miller znika z łamów, dowiedziałem się z mediów branżowych. Po tym, jak wykończył swoją partię, jest dziś raczej postacią z kart historii. To naturalne, że powoli zaczyna też znikać z mediów.

Co pana sprowadza do "SE"?

Dla mnie ważne jest, żeby lewica nie zamykała się w wielkomiejskiej, inteligenckiej bańce. Żeby nie mówiła jedynie sama do siebie. Żeby nie oddawała pola, ale by walczyła także tam, gdzie przez lata jej nie było. Felieton na łamach "SE" to szansa na dotarcie do tych czytelników, którzy nie sięgną po "Krytykę Polityczną", a pewnie rzadko mają też w ręku "Gazetę Wyborczą". Lewica musi o nich zawalczyć.

Patrzę na ideowy profil pana i redaktora naczelnego "SE" Sławomira Jastrzębowskiego. Pasujecie jak pięść do oka. Tylko kto tu będzie pięścią, a kto okiem?

Jak dotąd ci, którzy wychodzili przeciwko Partii Razem na ring, zwykle schodzili z niego obolali. Zasada, na którą się umówiliśmy z "SE", jest prosta: felietony są publikowane w całości, bez żadnej ingerencji ze strony redakcji. Redaktorowi Jastrzębowskiemu wiele razy nie spodoba się to, co przeczyta na łamach własnej gazety. Ale - jak rozumiem - "Superak" bierze to z dobrodziejstwem inwentarza.

Będzie pan lewicowym rodzynkiem wśród felietonistów "SE"? Obok wśród felietonistów są m.in. Janusz Korwin-Mikke czy Łukasz Warzecha.

Najwyższy czas, żeby czytelniczki i czytelnicy "Superaka" usłyszeli głos, który konsekwentnie opowiada się po stronie praw człowieka, praw kobiet, praw pracowników. Głos, który nie zgadza się na rasizm i szczucie przeciwko uchodźcom. Głos w obronie równości. Taka będzie ta rubryka.

To dla pana publicystyka czy polityka?

Nie ukrywam mojego celu: chcę dotrzeć z lewicowymi poglądami do osób, które przez lata rzadko miały okazję zetknąć się z takimi ideami. Jeśli to się uda, cel zostanie osiągnięty.

Zobacz także. Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Podziel się: Facebook

Komentarze (11)

 • szpung

  Oceniono 19 razy 5

  Sadze iz nazwa SE budzi na czerskiej spore poirytowanie, gdyz wielkosc i zawartosc obu dziennikow jest juz prawie jednakowa ale to SE wyprzedza w czytelnictwie niegdysiejsza potege.

 • rosswatowski

  Oceniono 13 razy 3

  ponieważ posucha hy to pan Zandberg pozwoli, że wyrażę zainteresowanie :)

 • coda1980

  Oceniono 4 razy -2

  Zandberg prowadzi politykę, która mu gwarantuje, że nigdy nie wejdzie do Sejmu ze swoją partią, ale zawsze pomoże PiSowi, zabierając tych kilka procent głosó, ktore mogłyby przełożyć się na dodatkowe mandaty którejś z innych partii. Bądź co bądż, gdyby naprawdę chodziło mu o lewicowe ideały, to jednak powinno mu być bliżej z SLD niż z PiSem czy PO. Dziwne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX