Bendyk: Spór o "Klątwę" doprowadzi do prawdziwej wojny o kulturę

REKLAMA
- Teatr Powszechny zaczyna urastać do rangi symbolu walki o artystyczną wolność, dla której coraz mniej w Polsce zrozumienia. Polityczna instrumentalizacja kultury może doprowadzić do prawdziwej wojny o kulturę - prorokuje Edwin Bendyk.
REKLAMA

Według Edwina Bendyka spektakl "Klątwa" w Teatrze Powszechnym rozpoczął w Polsce prawdziwą "wojnę kulturową". - Żaden spektakl, nawet chyba „Golgota Picnic”, nie spowodował takiej dyskusji w mediach i przestrzeni politycznej, więc nie będę przypominał istoty sporu - pisze publicysta na blogu w serwisie Polityka.pl. I wymienia szereg decyzji ministra kultury dotyczących teatrów w Polsce. Jedną z nich jest zwolnienie Jana Klaty z funkcji reżysera Starego Teatru w Krakowie

REKLAMA
Do osiągnięć ministra dorzucić należy wszystkie pośrednie i bezpośrednie formy cenzury, od próby zdjęcia z afisza „Śmierci i dziewczyny” we Wrocławiu, przez atakowanie „Klątwy”, po szykany wobec tegorocznej Malty za to, że jej kuratorem jest Oliver „Skandalista” Frljić.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Wulgaryzmy i pornografia". Radni PiS żądali wycofania "Klątwy" i odwołania dyr. Teatru Powszechnego

Publicysta skupia się także na roli, którą w sporze spowodowanym "Klątwą" pełnią środowiska artystyczne i teatralne. 

Z jednej strony widzą, że z obecną zideologizowaną władzą się nie dogadają na innych niż tej władzy warunkach. Ale też zaczynają zdawać sobie sprawę, że z punktu widzenia kultury i jej przyszłości nie jest ważna jedynie zmiana władzy, tylko wartości, jakie tej zmianie będą towarzyszyć.

I przypomina o decyzji stołecznego ratusza, który już na początku awantury o "Klątwę" zapowiedział, że nie ma zamiaru zwalniać Pawła Łysaka z funkcji dyrektora Teatru Powszechnego. 

Bo nie mogą być nigdy pewni, jak zachowają się politycy: czy pryncypialnie, jak dotychczas Hanna Gronkiewicz-Waltz broniąca wolności sztuki w granicach prawa jako jednej z form obrony wartości konstytucyjnych, czy koniunkturalnie, podług sondaży i emocji elektoratu oraz własnych estetycznych gustów.

Bendyk podkreśla, że na konflikcie na linii PiS-PO cierpią przede wszystkim artyści. 

REKLAMA
Chodzi o wynik całej wojny, której terenem stał w Polsce teatr i, szerzej, kultura.

Cały wpis na blogu w Polityce.pl >>

Klątwa” Olivera Frljicia, która miała premierę 18 lutego. Jeszcze przed premierą wywołała wiele kontrowersji. O spektaklu zrobiło się głośno po tym, gdy poseł PiS Dominik Tarczyński zapowiedział w TVP Info, że zamierza złożyć zawiadomienie w sprawie przedstawienia, które w jego opinii obraża uczucia religijne. W najbliższą sobotę, 27 maja, stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiedziało "oblężenie Teatru Powszechnego", które ma trwać do 31 maja

Żakowski przeprasza za słowa Wróbla o "Klątwie" i apeluje do prezesa TVP o pracę dla redaktora

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory