Wyciekł ważny list Dudy do Macierewicza. A w nim? Adnotacja 'BARDZO PILNE' i kilka pytań

Tomasz Setta 2017-04-20, godz. 20:55
 • Duda znów napisał do Macierewicza Agencja Gazeta
 • Andrzej Duda i Antoni Macierewicz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
 • Antoni Macierewicz i Andrzej Duda Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
 • Antoni Macierewicz i Andrzej Duda Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
 • Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości symbolicznej inauguracji budowy bazy pocisków mającej być częścią amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W uroczystości wziął udział m. in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Redzikowo k. Słupska, 13 maja 2015 JAN RUSEK
 • Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Kolejne pismo od prezydenta do szefa MON Antoniego Macierewicza właśnie ujrzało światło dzienne. Andrzej Duda pytał w nim o konsekwencje związane z utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dokument z adnotacją "Bardzo pilne" opublikowany na Twitterze przez serwis Dane Publiczne jest datowany na 24 marca tego roku. Prezydencki rzecznik Marek Magierowski potwierdził nam jego autentyczność.

O co zapytał prezydent? W pierwszych dwóch punktach - o zwolnienia żołnierzy zawodowych w 2016 i 2017 roku oraz o prognozę ich zwolnień w pierwszej połowie tego roku (wraz z podziałem na wszystkie korpusy osobowe).

W kolejnych Andrzej Duda pytał o liczbę dotychczasowych przeniesień żołnierzy zawodowych z jednostek operacyjnych do nowo tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej. W ostatnim punkcie prezydent zastanawiał się, jak powołanie WOT i związane z tym zmiany wpłyną na gotowość bojową i zdolność mobilizacyjną jednostek wojskowych. Zwrócił się przy tym o "pokazanie skali braków" żołnierzy zawodowych w tych jednostkach.

W liście zaznaczono, że prezydent poprosił o te dane w związku z coroczną odprawą kierowniczą kadry MON i Sił Zbrojnych RP, która odbyła się 12 kwietnia. Nie wiadomo na razie, czy otrzymał odpowiedź na czas, a jeśli ją otrzymał - jakie zawierała informacje.

Po kwietniowej naradzie prezydent spotkał się z mediami w towarzystwie szefa MON. Co wtedy powiedział? - Trzeba mieć taką odwagę cywilną, żeby rozumieć swoją rolę, a po drugie, żeby mówić prawdę. I ja tej prawdy oczekuję, choćby to była prawda najtrudniejsza - mówił Andrzej Duda. W ten sposób odniósł się do informacji o fali dymisji w polskiej armii.

Jasno tutaj określiłem, że oczekuję dobrej współpracy w tym zakresie pomiędzy dowódcami pomiędzy generałami, oficerami a ministrem obrony narodowej, mówię to jako zwierzchnik sił zbrojnych

- oświadczył kilka dni temu prezydent.

"Polityka epistolarna"

To kolejny list od prezydenta do szefa MON, który wyciekł do mediów. W poprzednim Andrzej Duda skarżył się, że nie otrzymał od Antoniego Macierewicza odpowiedzi na dotychczasowe pisma. Wśród adresatów "do wiadomości" znalazła się premier Beata Szydło.

W jeszcze innych pismach ujawnionych przez media prezydent domagał się też informacji na temat obsady ataszatów wojskowych w państwach sojuszniczych Polski oraz na temat tworzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

Podziel się: Facebook

Komentarze (20)

 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 3

  Pęka monolit stworzony przez prezesa na potrzeby prezesa. Zaczynają się podgryzać i walczyć między sobą. Dobre i tyle na początek.

 • zelenyles

  0

  Pocztą wysyła? haha polecony czy zwykły? hehe kiedy to dojdzie ? haha

 • Gość: Jonek Mentolowski

  Oceniono 2 razy 0

  Nie róbcie z ludzi idiotów! Nic nie wyciekło. kancelaria ma obowiązek ujawniać taką korespondencję!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX