Konkurs plastyczny dla dzieci. Na obrazkach m.in. papież, napis ''Stop aborcji'' i nóż. ''To makabra''

REKLAMA
Konkurs plastyczny ''Każdy piękny od poczęcia'' dla lubelskich dzieci stał się sławny na całą Polskę. Jak obronę życia widzą dzieci? Np. tak: dziecko w dłoniach, a nad nim nóż. - To makabra - komentuje Marta Habior, organizatorka Marszu Godności.
REKLAMA

Do udziału w tym konkursie na swojej stronie zachęcało lubelskie Kuratorium Oświaty. Kurator oraz wojewoda objęli go honorowym patronatem. Jedną z kategorii była kategoria plastyczna. Dzieci rysowały swoje rodziny, kobiety w ciąży, papieża przy łóżku chorego. Ale jest też np. praca przedstawiająca dziecko w dłoniach, a nad nim nóż i napis "Stop aborcji".

REKLAMA

Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odbyła się w piątek w lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, m.in. z udziałem wicewojewody i kurator. Teresa Misiuk mówiła, że ''chronione powinno być każde życie, choć świat formułuje dziś nieco inne prawdy''.

– Stąd tak ważna jest rola nas – dorosłych, nauczycieli, wychowawców, abyśmy poczynając od najmłodszych lat tak kształtowali młode pokolenie, by świadomość prawa do życia była sprawą podstawową i zasadniczą – mówiła Misiuk.

Prace dzieci na wystawie w holu Urzędu Wojewódzkiego

– Są to bardzo ładne, ale również przemawiające do wyobraźni prace dzieci w wieku 7-8 lat, a nawet młodzieży w wieku 16-17 lat. Przedstawiają różne podejście do życia: życia, które się dopiero poczęło, ale też do życia, które trwa i które ma swój kres – mówił wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk.

Prace dzieci przedstawiają m.in. rodziny, sporo miejsca poświęcono tematyce osób niepełnosprawnych, ale są też takie wprost nawiązujące do tematu aborcji.

REKLAMA

– Dziś mamy do czynienia z rywalizacją idei życia i idei śmierci. Widzimy, do czego prowadzi ideologia śmierci. My tą drogą nie chcemy absolutnie podążać, wybieramy ideę życia – stwierdził wojewoda.

Konkurs o życiu pięknym od poczęcia? „Makabryczne”

Gdy pierwszy raz napisaliśmy o konkursie „Każdy piękny od poczęcia”, Marta Habior z Marszu Godności mówiła nam m.in: - To jest jakieś makabryczne, śmieszno-makabryczne, aż trudno mi w to uwierzyć. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że jakaś radykalno-prawicowa organizacja coś takiego organizuje, ale że Kuratorium Oświaty ma patronat? To jest absolutnie skandaliczne. Jak dalece będziemy zakłamywać rzeczywistość i wmawiać dzieciom, że każde dziecko jest piękne od poczęcia? Zacznijmy od faktów, przecież wcale tak nie jest. Przecież nawet nie każdy płód ma potencjał do zdrowego rozwoju, a następnie samodzielnego życia już jako człowiek - oburza się aktywistka.

Na jednej z prac „Stop aborcji”. „To dojrzałe”

Na konkurs przyszło m.in. 326 prac plastycznych i 53 prace literackie. Prace oceniało specjalne jury. Jak mówi nam Magdalena Łońska, która była w jury, prac było bardzo dużo i był problem z wyborem tych najlepszych. - Spektrum tematyczne, jakie zostało zawarte przez uczniów jest naprawdę ogromne. Są prace mówiące o niepełnosprawności, o wczesnym wieku, o nienarodzonych, o starości, niedołęstwie, chorobie – wylicza Łońska.

Na jednej z prac są ludzkie dłonie, a w nich płód – obok tego nóż i napis „Stop aborcji”. – To praca wyróżniona, autor pokazał, że istnieje zagrożenie i należy temu przeciwdziałać. Praca, moim zdaniem, niezwykle dojrzała i niezwykle ważna. Cieszę się, że dzieci i młodzież zauważają ten problem – mówi Łońska.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory