Ile śmigłowców dla polskiej armii? Macierewicz znów obiecuje. I podaje nawet datę przetargu

"Przetarg na śmigłowce dla polskiej armii zostanie ogłoszony w najbliższy poniedziałek". Taką obietnice złożył w Monachium Antoni Macierewicz. Przypomnijmy, że od czasu zakończonego (bez powodzenia) przetargu w październiku 2016 roku na zakup 50 maszyn wielozadaniowych, minister obrony składał już podobne deklaracje.

- Pan minister Kownacki przekazał informację do prasy, że w poniedziałek ten przetarg ma zostać ogłoszony, oferty mają zacząć spływać - powiedział szef resortu obrony na briefingu prasowym podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

PAP zacytował Macierewicza, który powiedział także, że 60-dniowe opóźnienie w dostawie dwóch śmigłowców ćwiczeniowych nie stanowi kłopotu dla polskiej armii.

Nie wiemy,  jak minister wyliczył "60-dniowe opóźnienie w dostawie dwóch śmigłowców ćwiczeniowych", bo pierwsza publiczna obietnica padła już 10 października 2016 roku w zakładach w Mielcu, którą produkują śmigłowce Black Hawk.

Jeszcze w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w tym roku one uzyskają swoje zwieńczenie (...). W tym roku pierwsze śmigłowce pozwalające na realizację ćwiczeń zostaną im dostarczone

Zobacz: Macierewicz i śmigłowce: "Właśnie przed chwilą powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec" [KALENDARIUM OBIETNIC]

Podczas briefingu Antoni Macierewicz podziękował urzędnikom i przedstawicielom firm produkujących śmigłowce, którzy "tak szybko poradzili sobie z kłopotami, których poprzednia ekipa przez osiem lat nie mogła rozwiązać".

Szef MON sprecyzował, że polskim siłom zbrojnym zostaną przekazane dwa śmigłowce do ćwiczeń, zaś przetarg dotyczy zakupu 16 śmigłowców.

W tym wypadku liczby się zgadzają. 18 stycznia przy okazji przeglądu resortów, Macierewicz zapowiedział, że w tym roku zostanie zakupionych 16 maszyn - po osiem dla wojsk specjalnych i sił morskich. Wtedy jednak szef MON stwierdził, że resort już jest w trakcie wyboru odpowiednich śmigłowców z napływających ofert.

Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.