"Czy istnieje paralelny ksiądz Rydzyk i Radio Maryja gdzieś na świecie, czy to jest polski wynalazek?"

- Ja się zacząłem zastanawiać, czy taki zamknięty Kościół jest tylko w Polsce czy w innych katolickich krajach też? Czy istnieje paralelny ksiądz Rydzyk i Radio Maryja gdzieś na świecie, czy to jest polski wynalazek - mówił w TOK FM Kamil Sipowicz.

Sipowicz, prof. Tadeusz Cegielski i Jacek Kleyff w TOK FM w audycji OFF Czarek komentowali wypowiedź papieża Franciszka, który w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii powiedział, że nie należy wykluczać osób homoseksualnych i nie powinno się ich marginalizować w życiu społecznym. Polskie środowiska katolickie zareagowały na te słowa oburzeniem. Tomasz Terlikowski na stronie Fronda.pl mówił o tym, że "media uprawiają homomanipulację".

- Mnie zbulwersowało takie podejście polskich środowisk katolickich do wypowiedzi i zacząłem czytać wypowiedzi pana Terlikowskiego, to, co jest napisane na Frondzie, to, co od dawna mówią ks. Oko i Radio Maryja. Mam wrażenie, że w Polsce panuje przekonanie, że Kościół katolicki jest zamkniętym zbiorem, który należy chronić przed tymi, którzy są na zewnątrz - mówił Kamil Sipowicz, historyk idei chrześcijańskich, i dodał: - Po ostatnich wydarzeniach słyszę, że to liberałowie przechwycili papieża. Zadziwia mnie, jak te środowiska traktują Kościół, bo o ile wiem, to działalność Kościoła powinna być oparta właśnie na przyciąganiu osób "spoza", a nie traktowanie ich jak wrogów. Polski Kościół i tacy domorośli teologowie jak Terlikowski uważają, że to są okopy Świętej Trójcy i trzeba je bronić przed strasznymi genderystami, liberałami i masonami.

- Papież nie pasuje do tej wizji świata i trzeba będzie go odwołać. Polska wyłączy się z tej strefy wpływów - mówił prowadzący audycję Cezary Łasiczka. Zastanawiał się też nad nazwą nowego Kościoła, który mógłby powstać w Polsce. - To byłby Kościół prawdziwie polsko-katolicki - stwierdził.

- Ja jestem ciekawy, co pan Terlikowski zrobiłby w zamierzchłych czasach, kiedy wprowadzano celibat w Kościele, albo co sądzi o tym, że papież uznał, że Galileusz miał rację? Bo on zawsze broni stanu zastanego przed zmianą - zastanawiał się Jacek Kleyff.

Kościół zacznie się kurczyć i co dalej?

Goście rozmawiali o przyszłości Kościoła katolickiego, zastanawiając się, czy takie radykalne podejście do zmian nie oznacza dla niego marginalizacji. - Ja rozumiem, że Radio Maryja uprawia taką politykę, bo wiemy, kim jest ojciec Rydzyk. Rozumiem, że robi to ks. Oko, natomiast nie rozumiem, czemu robi to Terlikowski. Na pewno to jest człowiek inteligentny, zawsze przygotowany do rozmowy i ma ogromną wiedzę, w przeciwieństwie do niektórych posłów Ruchu Palikota, którzy są bardzo antykościelni, ale nie mają pojęcia, o czym mówią. Chciałbym go zapytać, jak on sobie to wyobraża - czy Kościół będzie się kurczył i kolejne kręgi będą wykluczane i na końcu wykluczy się samego papieża? - mówił Sipowicz.

- Już chce się go wykluczyć. Myślę, że w Polsce będą chcieli robić z nim porządek - mówił prof. Cegielski, a Łasiczka zażartował: - Już wezwali go na rozmowę ostatniej szansy w Krakowie, w 2016 roku.

Prof. Cegielski: - Formuła katolicyzmu wiedzie raczej do jego marginalizacji. Jest taki sposób myślenia konserwatywnego, który panicznie boi się symptomów zwyczajnego życia. Podam przykład - od lat śledzę wypowiedzi internautów na temat zmiany klimatu. Wśród naukowców istnieje konsensus, że zmiany są bardzo radykalne i szybkie. Spierają się tylko na temat przyczyn tej zmiany. Ale oto ludzie myślący konserwatywnie, często afirmujący Radio Maryja, radykalnie przeczą istnieniu tych zmian. Nie używa się żadnych naukowych argumentów, a zanegowanie trendu idzie w parze w atakiem na rządzącą ekipę - tłumaczył swoje obserwacje historyk.

Największy sukces Rydzyka? Niepłacenie podatków

- Ja się zacząłem zastanawiać, czy taki inkluzywny Kościół istnieje tylko w Polsce czy w innych katolickich krajach też. Czy istnieje gdzieś paralelny ksiądz Rydzyk i Radio Maryja gdzieś na świecie? Czy to jest polski wynalazek? - zastanawiał się Sipowicz. Temat ojca Rydzyka kontynuował Łasiczka, pytając swoich gości, czy nie uważają, że największym sukcesem Rydzyka nie jest to, że wszystkim wydaje się, że on ma wielką władze i możliwości. - Jawi się jako osoba, która pociąga za sznurki, tylko dlatego, że tak się o nim mówi - stwierdził. - My kreujemy go w takiej roli, ale przede wszystkim jego ogromnym sukcesem jest to, że nie płaci podatków. Jest jedynym biznesmenem, który nie musi uciekać do rajów podatkowych. On narzucił państwu normy i działa poza ustrojem, bo twierdzi, że działa w imię wyższej konieczności. Taki przykład anarchizuje społeczeństwo - dodał na koniec Kleyff.

Więcej o:
Copyright © Agora SA