Żakowski: Racja, Halloween jest obce naszej kulturze. Ale chrześcijaństwo tysiąc lat temu też było nam obce

- Chrześcijaństwo tysiąc lat temu też było obce naszej kulturze. Ale przyszło i przejęło różne zwyczaje, jak na przykład święto zmarłych, zapalanie świeczek jesienią - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Zdaniem publicysty tradycjonaliści zaczynają się przyzwyczajać do nowego święta.

Jacek Żakowski przekonywał w Poranku Radia TOK FM, że awantury wokół obchodzenia Halloween w Polsce powoli słabną. - Tradycjonaliści zaczynają się przyzwyczajać, że ludzie zakładają diabelskie rogi i tną dynie - stwierdził.

Krucjata "Frondy" przeciwko Halloween. "Chrzczenie dyni" i... >>>

W "Fakcie" ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie zaznacza, że Halloween "nawiązuje do pogańskich obrzędów". - To jest obce naszej kulturze i tradycji - podkreśla.

"Zalecałbym wyjazd do Meksyku"

- To absolutnie prawdziwe - przyznał Żakowski, odnosząc się do twierdzenia o obcości Halloween. - Ale chrześcijaństwo tysiąc lat temu też było obce naszej kulturze. Ale przyszło i przejęło różne zwyczaje, które wcześniej istniały, jak na przykład święto zmarłych, zapalanie świeczek jesienią. I tak dalej. I dzięki tej synkretycznej zdolności, którą objawiało wszędzie, gdzie się pojawiało, od Grecji i Rzymu, przez kraj Franków, po kraje słowiańskie, miało zdolność nasiąkania nowymi zwyczajami, tradycjami społeczeństw, które tę religię przyjmowały. Właśnie dzięki temu urosło w taką potęgę - mówił Żakowski.

- Jak ksiądz Bartołd nie jest w stanie tego pojąć, to pewnie nic mu nie pomoże. Zalecałbym wyjazd do Meksyku. Ile tam się pojawia niechrześcijańskich elementów w katolicyzmie! - skwitował.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.