10 prostych rad dla rodziców? Hit sieci to wcale nie cytaty z Korczaka, nawet nie luźna interpretacja

W sieci furorę robi zestaw zasad dla rodziców, które mają im przypomnieć, jak ważne jest ich własne dziecko. "Oto dziesięć rad od człowieka, który za dzieci oddał własne życie" - piszą autorzy tekstu, mając na myśli Janusza Korczaka. "To nawet nie luźna interpretacja idei Korcza, tylko autorski zestaw zasad" - wyjaśnia Marta Ciesielska z Ośrodka Korczakianum.

#1 Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz, żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą.

#3 Nie mścij się na dziecku za swoje krzywdy, żebyś na starość nie jadł suchego chleba. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

#10 Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest - nieutalentowane, nieudane, dorosłe. Będąc z nim, ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u ciebie trwa.

Rady dla każdego rodzica

To tylko kilka zasad z rzekomo "korczakowej" listy, która cieszy się ogromną popularnością w sieci. Jak zapewniają autorzy tekstu, to rady, które każdemu rodzicowi mogę się przydać, bo pochodzą od sławnego pedagoga i prekursora działań na rzecz praw dziecka. Postanowiliśmy sprawdzić, czy to rzeczywiście słowa Korczaka. Marta Ciesielska z Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum, Muzeum Warszawy potwierdza naszą intuicję, że rady, choć niektóre bliskie myśli Korczaka, nie są w rzeczywistości jego autorstwa.

- Owe "porady Korczaka..." nie są cytatami - dosłownymi sformułowaniami, zaczerpniętymi z konkretnych tekstów Korczaka. Być może nie są nawet "luźną interpretacją jego idei", tylko anonimowym czy autorskim zestawieniem zasad, z których część jest bliska Korczakowskim poglądom na wychowanie ("kochaj dziecko takim, jakim jest", "nie poniżaj"), co nie musi oznaczać świadomego nawiązania, a np. analogię czy zbieżność - wyjaśnia Marta Ciesielska.

A Korczak pisał tak:

Kto ciekaw oryginalnych słów Korczaka, niech sięgnie np. do "Jak kochać dziecko" czy "Prawa dziecka do szacunku". Oto kilka cytatów z tych książek:

"Są jakby dwa życia: jedno poważne, szanowane, drugie pobłażliwie tolerowane, mniej warte. Mówimy: przyszły człowiek, przyszły pracownik, przyszły obywatel. [ ] Czy istnieje życia na żart? Nie, wiek dziecięcy - długie, ważne lata żywota człowieka".

"Dziecko [ ] prosi o wskazówkę i radę. Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.

Szacunku dla jego niewiedzy! [ ] dla niepowodzeń i łez [ ] dla własności dziecka [ ] dla bieżącej godziny, dla dnia dzisiejszego. Jak będzie umiało jutro, jeśli nie dajemy żyć dziś świadomym odpowiedzialnym życiem? Nie deptać, nie poniewierać, nie oddawać w niewolę jutra, nie gasić, nie spieszyć, nie pędzić".

"nie ma [ ] żadnych wyższych i niższych rang bólu i radości, nadziei i zawodów. Gdy bawię się czy rozmawiam z dzieckiem - splotły się dwie równie dojrzałe chwile mojego i jego życia".

"Niech dziecko grzeszy. Nie zabiegajmy o to, by każdy czyn uprzedzić, w każdym zawahaniu się natychmiast biec z pomocą. Pamiętajmy, że w momencie silnych zmagań może nas zabraknąć".

"Pozwól dzieciom szczerze zwierzać się ze swych uczuć, które nie odpowiadają uświęconym przykazaniom".

"Nie żądajmy od dzieci ani pojedynczych, ani zbiorowych poświęceń. [ ] Niech samo odkrywa powoli potrzebę, piękno i słodycz altruizmu".

Henryk Goldszmit, bo tak naprawdę nazywał się Janusz Korczak, był pedagogiem, publicystą, pisarzem i lekarzem. Był oficerem Wojska Polskiego oraz założycielem i opiekunem Domu Sierot w Warszawie. Zginął w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami. Dwa lata temu przypadła 70. rocznica jego śmierci, dlatego też w 2012 roku obchodziliśmy Rok Korczaka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.