Ministerstwo blokuje sprzedaż pigułki 'dzień po'. Nie będzie już dostępna bez recepty

Joanna Mąkosa, TOK FM 2016-03-23, godz. 18:51

- Moim zadaniem jest przywrócić normalność - mówi TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Za trzy miesiące w polskich aptekach nie kupimy bez recepty pigułki ?dzień po". Do projektu nowelizacji ustawy dotarło radio TOK FM.

 • Pigułka ''dzień po'' nie będzie już dostępna bez recepty Fot. tokfm.pl
 • EllaOne materiały promocyjne
 • Opakowanie EllaOne - pigułki 'dzień po' materiały promocyjne
 • Środowiska pro-life są przeciwne dostępności pigułki ''dzień po'', którą - błędnie - nazywają pigułką wczesnoporonną SŁAWOMIR KAMIŃSKI
 • Środowiska pro-life są przeciwne dostępności pigułki ''dzień po'', którą - błędnie - nazywają pigułką wczesnoporonną SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Po prostu przywracamy porządek w tym zakresie. Mamy sygnały od lekarzy ginekologów, że ten produkt jest nadużywany - uzasadnia swoją decyzję w rozmowie z TOK FM minister Konstanty Radziwiłł.

EllaOne, bo o tej pigułce mowa, to tzw. antykoncepcja awaryjna, doraźny środek stosowany wtedy, kiedy zawiodą inne metody np. pęknie prezerwatywa. Może być przyjęta do pięciu dni po stosunku, ale najskuteczniejsza jest w ciągu pierwszej doby.

Często jest mylona ze środkiem wczesnoporonnym. - Ta pigułka powoduje przesunięcie owulacji, czyli nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, a więc zajścia w ciążę - tłumaczy profesor Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie Ginekologii i Położnictwa.

Tabletka jest bezpieczna, jeśli jest stosowana zgodnie z przeznaczeniem, maksymalnie dwukrotnie w ciągu cyklu. Wtedy nie jest na dłuższą metę szkodliwa i nie wpływa na zdrowie kobiety.

Rok bez recepty

W styczniu ubiegłego roku Europejska Komisja ds. Leków zdecydowała, że pigułka "dzień po" może być sprzedawana bez konsultacji z lekarzem. Z decyzji skorzystał producent EllaOne i pigułka została zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków jako środek wydawany bez recepty.

W kwietniu 2015 roku Ministerstwo Zdrowia dopuściło EllaOne do sprzedaży bez recepty w Polsce, z ograniczeniem wiekowym od 15. roku życia. Co prawda każdy unijny kraj na swoim terenie może korzystać w wewnętrznych regulacji, ale takich, które zakazywałaby sprzedaży pigułki "dzień po" bez recepty w Polsce nie było. Do dzisiaj.

- Wszystkie środki antykoncepcyjne mające silne działanie, potencjalne niebezpieczne, nie mogą być dostępne bez recepty. W tym przypadku doszło do jakiejś nieprawidłowości , nie rozumiem dlaczego miałby obowiązywać wyjątek w przypadku tego jednego leku - mówi minister zdrowia.

Pigułka przyjmowana nieprawidłowo może być niebezpieczna. - Niestety są kobiety, które stosują ją kilka, nawet kilkanaście razy podczas jednego cyklu, niezgodnie z przeznaczeniem - ostrzega profesor Radowicki.

Niebezpieczne może być tez przedawkowanie innych dostępnych bez recepty leków. - Przyjęcie 20 tabletek aspiryny w ciągu kilku dni może doprowadzić np. do krwawienia z przewodu pokarmowego - przyznaje profesor.

Projekt ustawy został już przyjęty przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia, w najbliższych dniach trafi do konsultacji zewnętrznych, potem do parlamentu. Recepty zaczną obowiązywać najwcześniej za 3 miesiące.Komentarze (321)

 • oswiecona_z_miasta

  Oceniono 121 razy 115

  No jak, Polska w ruinie, a są kobiety, które przyjmują te pigułki w cenie 120zł za sztukę, kilka, kilkanaście razy w ciągu miesiąca??? Jak kłamać to porządnie!

 • jur.jam

  Oceniono 95 razy 93

  .Nie wychodzi nam z autostradami . mieszkań mamy najmniej w Europie na 1000 mieszkańców, lekarzy najmniej z państw UE, ale w ilości kościołów i zakazów wynikających z doktryny kościoła Kat jesteśmy chyba na 1 miejscu !!! cha cha cha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX