Ponad połowa Polaków jest za możliwością zawierania związków przez pary homoseksualne. W tym część wyborców PiS

REKLAMA
Według badań PBS przeprowadzonych dla organizacji Miłość Nie Wyklucza 55,3 proc. Polaków uważa, że pary homoseksualne powinny mieć prawną możliwość zawierania związków
REKLAMA

Poparcie dla którejkolwiek formy związku wyraża ponad połowa Polaków - aż 55,3 proc. Większość opowiada się za umowami notarialnymi - 49 proc., a związkami partnerskimi jest 37 proc. Małżeństwa cywilne są odpowiednim rozwiązaniem dla 29 proc. respondentów. Zaskoczeniem jest, że co siódmy Polak, czyli 15 proc. wśród ankietowanych, popiera zawieranie ślubów kościelnych przez osoby jednej płci.

REKLAMA

Według tego samego badania 62 proc. Polaków twierdzi, że parom homoseksualnym nie przysługują żadne prawa. Do tego 64 proc. respondentów opowiada się za możliwością udzielenia informacji o stanie zdrowia partnera, a 62 proc. za decydowaniem o pochówku. Według 57 proc. homoseksualista powinien móc rozliczać się z podatków wspólnie ze swoim partnerem. 54 proc. ankietowanych opowiada się za pobieraniem zasiłku podczas opieki nad ciężko chorym partnerem, a 55 proc. za prawem do renty po zmarłym partnerze.

Prawie jedna trzecia zwolenników PiS za związkami partnerskimi

44,6 proc. Polaków sądzi, że geje i lesbijki wciąż muszą walczyć o równe prawa, natomiast 46,5 proc. jest zdania, że homoseksualiści "stali się zdecydowanie zbyt agresywni w swoich żądaniach równouprawnienia". Jednocześnie z badania wynika, że mimo niechęci Prawa i Sprawiedliwości wobec wprowadzenia związków partnerskich możliwość zawierania ich w urzędzie stanu cywilnego popiera 31 proc. zwolenników tej partii. Wśród wyborców PO podobnie uważa 42 proc. głosujących na ugrupowanie.

Badanie zostało wykonane przez PBS na zlecenie stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza . Przeprowadzono je na reprezentatywnej ogólnopolskiej grupie 1000 respondentów.

Projekty ustawy o związkach partnerskich wielokrotnie trafiała do Sejmu. Jednak podczas głosowań stale powtarzała się podobna sytuacja - za wprowadzeniem do porządku obrad było SLD i Twój Ruch oraz liberalne skrzydło PO (około 100 posłów), a przeciw PSL, PiS, Sprawiedliwa Polska i konserwatywne skrzydło Platformy (około 50 posłów).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory