Wybory prezydenckie 2015. Ile podpisów zebrali kandydaci na prezydenta? Rekord Dudy, większość po 100 tys. z górką

O północy minął termin składania 100 tys. podpisów poparcia dla kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej. Na kogo będziemy mogli zagłosować w wyborach? Do PKW zgłosiło się 11 kandydatów, ale głosy zweryfikowano na razie tylko pięciu.

O północy minął termin na dostarczenie do PKW co najmniej 100 tys. podpisów potrzebnych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich. W czwartek PKW zarejestrowała kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka, a wcześniej: ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego (KORWiN), Adama Jarubasa (PSL) oraz Pawła Kukiza. Podpisy kandydatów: Andrzeja Dudy (PiS), Janusza Palikota (TR), Mariana Kowalskiego (RN), Magdaleny Ogórek oraz Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) czekają na rejestrację.

Od 1,6 mln do 125 tys. podpisów poparcia

Z informacji sztabów wyborczych wynika, że najwięcej podpisów - blisko 1,6 mln - złożył w PKW komitet kandydata PiS Andrzeja Dudy; ok. 650 tys. (w tym ok. 400 tys. już po rejestracji) - ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego; 510 tys. - kandydatki SLD Magdaleny Ogórek; 450 tys. - kandydata PSL Adama Jarubasa; 200 tys. - Janusza Korwin-Mikkego; 240 tys. - Pawła Kukiza; 188 tys. - kandydata Ruchu Narodowego Mariana Kowalskiego; 150 tys. - lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota; blisko 145 tys. - kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka; 130 tys. - Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia); 125 tys. - reżysera Grzegorza Brauna.

podpisypodpisy Gazeta.pl

"Totalna blokada w mediach"

Do zgłoszenia kandydata miały prawo 23 komitety wyborcze. Tuż przed północą w czwartek przed siedzibą PKW zjawił się b. opozycjonista Adam Słomka i oświadczył, że wobec jego osoby "jest totalna blokada w mediach, zwłaszcza w TVP". Jak mówił, w związku z tym nie może prowadzić kampanii wyborczej i nie udało mu się zebrać wymaganej do rejestracji liczby podpisów.

Podpisy kandydatówPodpisy kandydatów Gazeta.pl

Grodzka i Nowicka nie uzbierały 100 tys. podpisów

Grzegorz Braun pytany przez dziennikarzy obecnych pod siedzibą PKW o liczbę zebranych podpisów, oświadczył, że nie chce z nimi rozmawiać, gdyż są "przedstawicielami fabryki kłamstwa" i dotąd nie interesowali się jego kampanią.

PodpisyPodpisy Gazeta.pl

Wystarczającej liczby podpisów nie zebrała kandydatka Partii Zielonych Anna Grodzka i w związku z tym zrezygnowała ze startu w wyborach. Komitet wyborczy Anny Grodzkiej zebrał do czwartku 85 tys. 058 podpisów - poinformowano w komunikacie.

Wicemarszałkini Wanda Nowicka zebrała natomiast 91 tys. głosów. "Wycofuję się z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie" - napisała na swojej stronie na Facebooku.

We wtorek kandydatka Wspólnoty Kazachskiej Balli Marzec podała, że nie udało jej się zebrać 100 tys. podpisów.

Z kandydowania zrezygnowali (przed złożeniem podpisów) Zenon Nowak z partii Dzielny Tata oraz b. wiceprezydent Gdańska Włodzimierz Korab-Karpowicz; obaj udzielili poparcia Korwin-Mikkemu.

Więcej kandydatów niż w poprzednich wyborach

Pięć lat temu w wyborach prezydenckich PKW przyjęła zawiadomienia o utworzeniu 17 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, ostatecznie zarejestrowano 10 kandydatów. W wyborach 2005 r. PKW zarejestrowała 26 komitetów wyborczych, udało się zarejestrować 16 kandydatom.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.