Dziewięć statystyk GUS, które pokazują smutną polską rzeczywistość [DANE]

Krzysztof Lepczyński 2015-02-20, godz. 13:22

Co druga rodzina nie jest w stanie pokryć nagłego wydatku w wysokości 1 tys. zł i nie może sobie pozwolić na tygodniowy urlop raz w roku. Dwukrotnie wzrosła liczba osób, które w prywatnych firmach dostają minimalną płacę. Taki ponury obraz wyłania się z opublikowanych niedawno danych GUS.

 • Marsz organizacji lewicowych i związków zawodowych w Białymstoku w 2010 r. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
W ostatnim czasie GUS i CBOS opublikowały raporty, w których rysuje się dość ponury obraz naszego kraju. Spójrzmy na kilka statystyk:

1. 52,7 proc. gospodarstw domowych deklaruje brak możliwości pokrycia z własnych środków nieoczekiwanego wydatku w wysokości 1000 zł.

2. 58,9 proc. gospodarstw domowych nie może sobie pozwolić na tygodniowy odpoczynek całej rodziny raz w roku. Jeśli myślisz, że tę liczbę zaniżają emeryci i renciści - wśród pracowników odsetek ten wynosi 53 proc.

3. Zaledwie co trzecie gospodarstwo domowe deklaruje, że nie ma trudności ze "związaniem końca z końcem" przy aktualnych dochodach.

4. Jednocześnie, według CBOS, 35 proc. osób jest niezadowolonych z dochodów i sytuacji finansowej.

5. Niemal co dziesiąty Polak zmuszony jest zrezygnować z wizyty u dentysty. Prawie połowa z nich z powodów finansowych.

6. 1,3 mln ludzi, czyli 13 proc. zatrudnionych, dostaje pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia. W budownictwie to aż 28 proc. pracujących, w usługach administracyjnych 25 proc., w handlu i gastronomii 24 proc.

7. Według "Dziennika Gazety Prawnej" od 2007 roku dwukrotnie wzrosła liczba dostających minimalne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw - z 211 tys. do 436 tys. osób.

8. 1,4 mln osób pracuje na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło (to ok. 15 proc. pracujących, ale dane są szacunkowe).

9. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem* wynosi 17,3 proc., ale dla osób w wieku do 17 lat już 23,2 proc. Średnio w Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi 16,7 proc., w Szwecji 14,8 proc., w Czechach 8,6 proc., a w Grecji 23,1 proc.

Dane dotyczą 2013 roku. Jeśli nie zaznaczono inaczej, źródłem danych jest raport GUS "Dochody i warunki życia ludności Polski".

*) wskaźnik zagrożenia ubóstwem - odsetek osób z rocznym dochodem niższym niż 60 proc. krajowej mediany dochodów z uwzględnieniem świadczeń społecznych.

Komentarze (381)

 • jinx-1

  Oceniono 1120 razy 1074

  Przypomnę, że głosami koalicji rządzącej odrzucono propozycje podniesienia kwoty wolnej od podatku.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 858 razy 724

  Zielona wyspa......jedni zegarki za 37 tysiów uważają za zabawkę niewartą wzmianki w zeznaniu...inni trzymają swoich zmarłych w lodówce, bo pan ksiądz ma swoje zasady. Majdan dojrzewa ...

 • matitalolo

  Oceniono 460 razy 372

  Republika ziemniaczano- buraczana (taka odmiana bananowej). Grupa oligarchów , klechów oraz partyjnych bonzów trzyma ten rezerwat watykański za ryj. Jak dobrze pójdzie będzie ze sto lat transformacji. Przecież kolejni zstępni muszą zająć miejsca przy korycie władzy. Jedyna rada dla młodych wykształconych. Wyjeżdżać. Ubi patria , ibi bene.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX