W Kościele nowe otwarcie ws. molestowania nieletnich? Ponownie wysyłamy pytania do diecezji. Piszemy też do Watykanu

Karolina Głowacka 2013-10-01, godz. 06:00
 • Fragment korespondencji TOK FM Fot.
 • List do Gerharda Ludwiga Müllera Fot. tok fm
 • List do Gerharda Ludwiga Müllera Fot. tok fm

"Przepraszamy" - te bezprecedensowe w polskim Kościele słowa padły w zeszłym tygodniu z ust sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Na spotkaniu z dziennikarzami duchowni zapewniali o tym, jak poważnie traktują problem wykorzystywania seksualnego przez duchownych nieletnich. My zaś sprawdzamy - ponownie wysyłamy pytania o skalę problemu do wszystkich diecezji oraz... do Watykanu.

Piątkowa konferencja prasowa w sprawie molestowania seksualnego przez duchownych była bezprecedensowa - polski Kościół po raz pierwszy tak długo odpowiadał na pytania dziennikarzy. Podobnie bezprecedensowe były słowa sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, bp. Wojciecha Polaka, który mówił: - Z głębokim bólem trzeba powiedzieć, że każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko, by przeprosił, ale podjął bardzo głęboką refleksję. Ofiary zostały głęboko zranione, w stosunku dla tego, kto grzech popełnił, jest to poważna sprawa. Jeżeli można to wyrazić jednym słowem, "przepraszamy" to najsłabsze słowo z możliwych.

Pytany, dlaczego tak długo trwała reakcja Episkopatu na doniesienia o molestowaniu przez polskich duchownych na Dominikanie odpowiedział: - Miejcie państwo świadomość, że to dla nas nowa sytuacja i dopiero się uczymy, jak reagować - mówił bp Polak. Podziękował także dziennikarzom za to, że nagłaśniają przypadki molestowania przez duchownych i prosił, żeby nadal to robili.

Pytamy o przypadki molestowania nieletnich

Już w najbliższy czwartek rozprawa w sprawie pozwu o zadośćuczynienie od kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. Chodzi o sprawę Zbigniewa R., skazanego prawomocnie na karę dwóch lat bezwzględnego więzienia (mimo, że do więzienia miał trafić w marcu R. wciąż jest na wolności). Jedna z jego ofiar, Marcin K. jest pierwszą osobą w Polsce, która będzie walczyła o zadośćuczynienie. Historię Marcina K. szeroko prezentowaliśmy na antenie radia i na portalu.

Chociażby z tych dwóch powodów, TOK FM ponownie przesyła swoje pytania dot. przypadków molestowania seksualnego przez duchownych katolickich do wszystkich diecezji w Polsce. Liczymy, że tym razem uda się uzyskać odpowiedź, szczególnie, że poprzedni raz wysłaliśmy je w kwietniu tego roku.

Wszystkie pytania TOK FM do diecezji >>>

"To nie wasza sprawa"?

Po serii naszych tekstów o pedofilii w Kościele katolickim wysłaliśmy listami poleconymi do Konferencji Episkopatu Polski i wszystkich diecezji w Polsce pytania o skalę problemu. Odpowiedział rzecznik KEP - ks. dr Józef Kloch. Dowiedzieliśmy się od niego m.in., że polski Kościół nie zbiera informacji od biskupów na temat nadużyć księży "ze względu na dobro ofiar". Czyli, de facto, nie zna skali problemu.

Z większości diecezji nie było odpowiedzi żadnej, część odsyłała nas do rzecznika KEP (który z kolei odsyłał do poszczególnych diecezji). Padały także słowa: "nie jesteśmy zainteresowani ankietą", "to nie wasza sprawa", "jeśli chodzi o szczegóły, pozostają one do wewnętrznej informacji Kościoła".

Według zaleceń Kongregacji Nauki Wiary z 2001 roku ("Ilekroć Ordynariusz lub Hierarcha dowie się chociażby o prawdopodobieństwie grzechu zastrzeżonego, po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia, winien powiadomić o nim Kongregację Nauki Wiary"), informacje o podejrzeniach powinny być przekazywane Kongregacji.

Dlatego - piszemy także do Kongregacji. Poniżej treść nasze listu:

Warszawa, 30 września 2013

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary

Jego Eminencja Najczcigodniejszy Ksiądz Arcybiskup

Gerhard Ludwig Müller

Przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych są poważnym problemem Kościoła katolickiego, wielokrotnie mówił o tym także papież Franciszek. Niestety, takie przypadki zostały sądownie potwierdzone także w Polsce.

W związku z tym, w trosce o dobro ofiar, Radio TOK FM postanowiło dowiedzieć się, jaka jest skala tego problemu w Kościele katolickim w Polsce. W tym celu wysłaliśmy pytania do wszystkich polskich diecezji.

Od wielu diecezji nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Ks. Wojciech Lipka, kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej odpisał nam słowami: "to nie wasza sprawa". Większość rzeczników kurii odsyłała nas do rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józefa Klocha, który z kolei przekonywał, że przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży to sprawa poszczególnych diecezji.

Pytaliśmy więc ks. Klocha, w jaki sposób Kościół w Polsce chce przeciwdziałać problemowi, skoro nie ma danych o jego skali. Rzecznik Konferencji przekonywał, że dane nie są zbierane "ze względu na dobro ofiar".

Ostatecznie więc nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Dlatego pytamy Stolicę Apostolską.

Opierając się na zaleceniach Kongregacji Nauki Wiary z 2001 roku: "Ilekroć Ordynariusz lub Hierarcha dowie się chociażby o prawdopodobieństwie grzechu zastrzeżonego, po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia, winien powiadomić o nim Kongregację Nauki Wiary" oraz powtórzonych w 2011 roku: "Jeśli oskarżenie zostanie uznane za wiarygodne, sprawa winna być skierowana do Kongregacji Nauki Wiary", wnioskujemy, że Kongregacja dysponuje takimi danymi z Kościoła w Polsce.

W związku z tym prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:

Ile zawiadomień o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez polskich księży trafiło do Kongregacji Nauki Wiary od 2001 roku?

Jak wiele dochodzeń przeprowadzanych przez biskupów wykazało niewinność oskarżonych księży?
Jak wielu oskarżonych księży zostało przeniesionych do stanu świeckiego?
Co działo się z oskarżonymi księżmi w trakcie dochodzeń? Czy byli prewencyjnie odsuwani od pracy z młodzieżą?
Czy zdarzały się przypadki, w których diecezje przekazywały ofierze wykorzystywania seksualnego pieniądze?
Jak Kongregacja Nauki Wiary ocenia działalność Episkopatu Polski w sprawie przeciwdziałania kolejnym przypadkom wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży?

Informację o przesłaniu do Kongregacji naszego pisma zamieszczamy także na portalu internetowym tokfm.pl oraz przedstawiamy na antenie Radia TOK FM. Prosimy o odpowiedź w imieniu naszych Słuchaczy i Czytelników, w tym wiernych Kościoła katolickiego.

Załącznik:1. Odpowiedź pisemna ks. Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski 2. Wydruk odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy od poszczególnych Kurii


Podziel się: Facebook

Komentarze (76)

 • adtu01

  Oceniono 188 razy 160

  W państwie tez nowe otwarcie i to co koniecznie trzeba zrobić :

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa !
  uzupelniowe o
  11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych
  12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji
  13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon naprocesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach
  14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym

 • ciemnyludd

  Oceniono 137 razy 129

  W KOŚCIELE "NOWE OTWARCIE" ?... Rzeczywiście, ziemia już nie płaska, Kowalczyk już nie biega między stosami z pochodnią, a o chórach kastratów także już nie słychać...ALE KSIĘŻOM TE PACHOLĘTA ZABRAĆ KTÓRE TAK KOCHAJĄ ?... To już jest zbyt okrutne, a Kościół jak zwykle sobie z tym poradzi...

 • papaleone

  Oceniono 115 razy 109

  Czy minister Boni, nadal chce dofinansowywać tą szajkę?
  Czy minister oświaty nadal chce ułatwiać kontakt z dziećmi, pozostawiając religie w szkołach?
  Jak długo rząd polski będzie rządził pod dyktando kleru?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX