Na kilka godzin padły strony Sejmu, prezydenta i Ministerstwa Kultury. Hakerzy?

REKLAMA
Wieczorem w sobotę przestała działać strona Sejmu. Później - strony Ministerstwa Kultury, Kancelarii Premiera i Prezydenta. - Atak hakerów jest wielce prawdopodobny - mówił Gazecie.pl Jan Węgrzyn, zastępca szefa Kancelarii Sejmu. Do ataku przyznali się hakerzy z Anonymous. Ale czy atak naprawdę był? Jest też inna hipoteza.
REKLAMA

Strona sejm.gov.pl padła po godzinie 19.00. "Nie działa strona Sejmu zapewne z powodu ilości maili wysyłanych w ramach protestu przeciwko ACTA lub ataku Anonymous w wydaniu polskim" - napisał na Alert24 "jsdm". W podobnym tonie alarmowali również inni internauci.

REKLAMA

- Serwery sejmowe są wyłączone. Specjaliści badają, co się stało - stwierdził Węgrzyn. Dodał, że prawdopodobna przyczyna awarii to atak hakerów. - To się rozszerza - podkreślił w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Rzeczywiście, około 22.00 przestały działać strony prezydenta, KPRM i Ministerstwa Kultury. Nie można było na nie wejść. Ale hakerzy z Anonymous pochwalili się wyłącznie atakiem na stronę Sejmu RP. - Sytuację, w związku z podejrzeniem ataku hakerskiego monitorują również ABW i minister cyfryzacji Michał Boni - informował rzecznik rządu.

Jednak nie atak?

Czy hakerzy rzeczywiście zaatakowali? Nie jest to wcale pewne. - Nasza strona została wyłączona z powodu awarii. Badane są jej przyczyny. Ile potrwają utrudnienia, nie wiadomo - mówiła dyrektor Biura Prasowego Sejmu. Podkreśliła, że nie ma informacji o ewentualnym ataku hakerskim.

Podobnego zdania są niektórzy eksperci. - Nie ma w tej chwili bezpośrednich dowodów na to, że doszło do ataku. Hakerzy przyznają się do niego, bo jest to dla nich rozgłos - stwierdził w TVN24 Krzysztof Młynarski, ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego.

REKLAMA

Strony już działają

- Od rana w polskim internecie huczy o tym, że rząd chce podpisać ACTA 26 stycznia. Efekt jest taki, że bardzo wiele osób zainteresowało się, o co w tym chodzi - mówił Młynarski. - Nie działają, właśnie te serwisy, na których można zdobyć informacje na temat ACTA. To są duże pliki. Dlatego serwery mogły nie wytrzymać i doszło do ich przeciążenia - ocenił ekspert.

Późnym wieczorem strony Ministerstwa Kultury i Kancelarii Prezydenta zaczęły działać. Awaria strony Sejmu została usunięta po północy.

ACTA: o co chodzi?

Umowa ACTA ma być nowym mocnym orężem w walce z piratami internetowymi. W jej świetle do uznania internauty za pirata niepotrzebna już będzie decyzja sądu.

W dodatku ACTA to chyba jeden z najbardziej tajemniczych unijnych dokumentów. Przez długi czas jego projektu oraz stanowisk negocjacyjnych poszczególnych państw Unii Europejskiej nie ujawniano. - W Szwecji na pytania o negocjacje można było otrzymać kartki z napisem, że to stanowisko rządu Szwecji, a niżej... od góry do dołu wszystko zamazane było flamastrem - mówił w TOK FM prawnik Piotr Waglowski.

REKLAMA

Zapisy umowy i brak rzetelnej informacji wzburzyły internautów. Niewykluczone, że w proteście przeciwko dokumentowi z sieci znikną europejskie wersje Wikipedii. Europejczycy chcą wziąć przykład z anglojęzycznej Wiki, która zastrajkowała w proteście przeciwko przygotowywanym w USA podobnymi antypirackimi ustawami (SOPA).

ACTA ma być nowym mocnym orężem w walce z piratami internetowymi >>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory